www.breziny.cz

obrázek
EnglishMenu
Aktuality
Vánoční koncert (06. 12. 2016)
Změna na postu správce (24. 09. 2016)
Sobotní pomoc pro DBCB (21. 09. 2016)

Tag cloud
 

DBCB nyní i na


Nám chutná nekouřit


(PD) O víkendu mají přijet první návštěvníci DBCB v letošním roce a my ještě nemáme douklízeno vše jak bychom si představovali!

Včera jsme spolu s Irčou alespoň provizorně uskládali postele, matrace, obsah skříněk s povlečením, .... - byl to takový hezky trávený narozenonový večer :-) Na dnešek si ale beru v práci den dovolené a vrhám se na úklid kolem nejbližšího okolí DBCB. Začínám 8:15. Venku je sice +5 stupňů, ale protože jsou rukavice nepoužitelné, tráva s občasnými zbytky sněhu je mokrá a prsty hezky studí. 

ŠESTKA sice v sobotu uklízela, ale nestihla vše a tak to raděj beru z gruntu. Papírky a jiný odpad, který vylezl ze sněhu na trávu, mám sesbíraný během půl hodinky - to jde opravdu velmi rychle. Horší to je s kamínkovým pásem mezi srubem a chodníkem kolem srubu. Takže do čopu, ohnout hřbet a kousek po kousu vysbírat všechny klacíky, papírky, gumičky, vršky od piva, sponky, brčka, kousky mp3 přehravače, skleněných střepů ...  - prostě všech těch pokladů, které po sobě návštěvníci DBCB zanechali.

Hezká práce, její výsledek je vidět okamžitě, není nikterak fyzicky náročná a člověk má při ní možnost nerušeně přemýšlet. Za čas jsem si připadal jako Haňťa z Hrabalových povídek. Jednotlivé artefakty, které jsem vyhrabal, okamžitě nabízely své příběhy. Někdy jich můj přízemní rozum ani nebyl hoden :-)

Samostatnou kapitolu dnešního úklidu tvořily cigaretové nedopalky (též zvané "vajgly"). Přiznám se, že po dnešku mám z těch svinících kuřáků o poznání raději ty, kteří svůj vajgl pohodí přímo na chodník. Ten je hned vidět a dobře se uklízí. Ale přímo bych věšel ty kuřáky, kteří vajgly zahrabávají do kamínků u srubu v domění, že je hezky uklidili. Nebo je taky zatlačí do mezery mezi trámy srubu či do malinké spáry mezi zámkovou dlažbu a obrubník. Na takový vajgl se pak musí použít střenka nože.

Když jsem objevil asi dvacátý nedopalek a byl jsem přitom terpve na začátku "sběru", rozhodl jsem se je počítat. Jen tak pro zajímavost. Jako by to třeba dělal Haňta. Těch 48 cigaretových mrzáčku z parkoviště jsem si pamatoval, připočetl jsem oněch 20 a pokračoval jsem ve sbírání. Za každou desítku sesbíraných vajglů jsem si dal do kapsy malý kamínek.

Když jsem v 15:50 se "sběrem" končil, měl jsem kapsu naditou 34 kamínky a věděl jsem, že do dalšího kamínku mám nasbírat ještě 4 vajgly. Určitě jsem jich spoustu přehlédl a nedohledal, ale 346 cigaretových nedopalků mi pro dnešek stačilo. Je to můj osobní rekord ve "sběru". Tolik jsem jich před čtvrťstoletím nesesbíral po celých jaroměřských kasárnách.  

Vyrobil jsem sadu cedulek s nápisy "Nám chutná nekouřit", "U nás je normálí nekouřit", atd. Když budu přebírat DBCB od návštěvníků, nezapomenu se podívat na místa, kde jsem těch vajglů sesbíral nejvíce - nebudu je zde prozrazovat, aby si neukáznění návštěvníci DBCB nevymýšleli nové finty :-) 

Statisticky nejčastěji navštěvují  DBCB děti a u nich je většinou normální nekouřit. Dospělý doprovod, který ví, že "příklady táhnou" jistě naši snahu pochopí. A tak jsem po další dřevařsko-elektrikářsko-instalatérsko-úklidové práci ještě pro jistotu nalepil další cedulky "nám chutná nekouřit".

Symbolické na tom dnešním úklidu bylo, že vysbíranou plochu začal 18:36 pokrývat  sníh. A stejně hezkou pointou dnešního dne je, že mi před poledenem dorazila zpráva - víkendový pobyt zrušili :-)foto
foto
foto

Dětské bezbariérové centrum Březiny, +420 737 249 211, info@breziny.cz

 

Copyright © breziny.cz Všechna práva vyhrazena
Created by AVT design - tvorba webových stránek